• 90°
franklin county times

Lamar School honors athletes

By By Ryan Satcher/staff writer
June 10, 2002
Lamar School held its Athletic Awards Recognition Program on Thursday day to recognize all the athletes that competed this past season.
Myleia Shirley was selected as the Female Senior Athlete of the Year while J. Grantham was named the Male Senior Athlete of the Year.
The James H. (Jim) Ward Girls' Soccer Memorial Award went to Baleigh Barham.
The following awards were given for Boys' Basketball: Justin Mitchell, Raider Award; David Haggard, Most Valuable Player; Will Carter, Most Improved; Jace Hill, Best Offensive Player; and Cooper Huff, Best Defensive Player.
The following awards were given for Girls' Basketball: Summer Richie, Raider Award; Myleia Shirley, Most Valuable Player; Keely Phillips, Most Improved; Libby Huff, Best Offensive Player; and Erin Ready, Best Defensive Player.
The following awards were awarded for Boys' Cross Country: J. Grantham, Raider Award and Most Valuable Runner; Ian Hajek, Lowest Point Total; Justin Mitchell, Most Improved; and David Culpepper, Most Dedicated.
Awards in Girls' Cross Country were given to the following: Libby Huff, Raider Award; Lisa Swartzfager, Most Valuable Runner; Holly Corbitt, Lowest Point Total; Brittany Sherrill, Most Improved; and Jamie Henderson, Most Dedicated.
The following awards were give for Boys' Soccer: Latham Farley, Raider Award; Dave Hicks, Most Valuable Player; Tommy Edgerton, Most Improved; Randy Boyd Thompson, Best Offensive Player; and Heath Rush, Best Defensive Player.
The following awards were awarded for Girls' Soccer: Lisa Swartzfager, Raider Award; Cheryl Luquire, Most Valuable Player; Lizzie Williams, Most Improved; Amy Swartzfager, Best Offensive Player; and Emily Thompson, Best Defensive Player.
Awards were given the the following Football players: Stanton Lauderdale, Raider Award; Teddy Yeatman, Off-Season Award; Zach Moore, Most Valuable Player; Drew Moffett, Most Outstanding Offensive Player; Monroe Mayfield, Most Outstanding Defensive Player; and Vaughn Waters, Most Outstanding Lineman.
Awards in golf were given to the following: John Thomas Williamson, Raider Award; Winston Powell, Player of the Year; and Leigh Phillips, Most Improved.
The following awards were given for Boys' Track: Dave Hicks, Raider Award; Ian Hajek, Most Outstanding Distance Runner; and J. Grantham, Most Outstanding Runner.
Awards were given to the following in Girls' Track: Libby Huff, Raider Award; and Holly Corbitt, Most Outstanding Runner.
The following awards were given for Boys' Tennis: Pat Phillippi, Raider Award; Stanton Lauderdale, Most Valuable Player; Danny Russell, Most Improved; and Frank Marascalco, Team Spirit Award.
Awards were given to the following Girls' Tennis players: Katie Pearson, Raider Award; Lisa Swartzfager, Most Valuable Player; Kelsey Cobb, Most Improved; and Amy Swartzfager, Team Spirit Award.
The following awards were given for Baseball: Monroe Mayfield, Raider Award and Most Valuable Player and Best Offensive Player; Parker Payne, Most Improved; David Haggard, Most Outstanding Pitcher; and Nick Lisi, Best Defensive Player.
Awards were given to the following Softball players: Myleia Shirley, Raider Award; Lizzie Williams, Most Valuable Player; Brittany Payne, Most Improved; Celia Covington, Best Defensive Player; and Summer Richie, Best Offensive Player.

Franklin County

CDC authorizes COVID-19 vaccine for children

News

Russellville celebrates freedom at Jam on Sloss Lake Monday

News

RFD responds to downtown structure fire

Franklin County

Franklin County 4-H announces horse club, summer day camps

Franklin County

Sweet T’s Meat & Greet celebrates grand opening

Franklin County

Bank Independent launches School Share

Franklin County

First Metro Bank reaches nearly 2,000 local students through financial literacy efforts

Franklin County

County votes in primary runoff

News

Kids, Kin program, Girl Scouts present information at RPL

Franklin County

FC Rescue Squad president faces arrest for theft

Franklin County

Summer P-EBT benefits go to families of eligible school children

News

Red Bay City Council approves water, gas board resolution

News

Red Bay Council discusses regulating vicious animals

Franklin County

Furr Fest fundraiser sees success

Franklin County

Distinguished Through the Decades: 2001, Kathryn (Keeton) Nix

News

Phil Campbell festival unites friends for food, fun, music

News

BTCPA gears up to perform ‘Leading Ladies,’ final play of season

News

Phil Campbell Police Department adds new vehicle to its fleet

News

Face-painting fun, crafts, treats delight at RPL

News

PC prepares to enforce noise, impoundment ordinances

Franklin County

Blue Springs VFD holds Furr Fest fundraiser

Franklin County

Russellville promotes race amity June 12

Franklin County

Distinguished Through the Decades: 2000, Lindsay (Gerstman) Almond

News

PC Title Loan opens

x