• 81°
franklin county times

Excellence in education

By Staff
May 3, 2001
Meridian Community College served as the host site for the district competition of the Mississippi Council of Teachers of Mathematics junior high math contest.
More than 30 seventh-graders and eighth-graders from Meridian and Lauderdale County public and private schools competed in this annual contest.
First place winners were Justin Carter, eighth-grader at Northeast and Maurice Langston, seventh-grader at Northeast. Second place winners were Jacob Garrett, eighth-grader at Northeast and Sarah Young, seventh-grader at Northeast. Third place winners were Camrin Mack, seventh-grader at Carver Middle School and Steve Mann, eighth-grader at Clarkdale.
The following Newton County Elementary students were named to the Principal's List and Honor Roll for the third nine weeks:
First Grade
Principal's List: Trevor Allyon, Bree Bass, Jordan Benson, Katelyn Bowden, Ashley Bozeman, Katie Bradley, Jessica Brashier, Aaron Brown, Adam Buckley, Neal Buckley, Parker Bullock, Seth Cash, Joanie Chickway, William Cress, Emily Davis, Kaitlin Dean, Megan Dillard, Samantha Ellinburg, Lindsey Ezelle, Dakota Griffin, Erica Griffin, Heather Johnson, Devin Little, Zachery May, Micah McDaniel, Jacob Oliver, Kayla Pace, Ronnie Pearson, Tyler Pigg, Haley Porter, Marcus Powell, Alyssa Price, Felicia Robinson, Caitlyn Sant, Joyohnnie Slaughter, Stephanie Spence, Russel Sullivan, Carly Thomas, Russ Thompson, Will Thompson, Carl Upton, Katie Vance, Jordan Walker, Kayla Walton, Paige Weir, Katie Willis and Tyler White.
Honor Roll: Garrett Alexander, Micah Arundel, Amber Askew, Keri Bailey, Shelby Bishop, Kelli Boulton, Rachel Boulton, Katie Brackeen, Marquis Brown, Destinee Buckley, Kasey Childress, Bridgett Cradtree, Carlie Dean, Daniella Diaz, Gillis Duet, Brandon Ellis, LaTonya Evans, Lauren Ezelle, Kristen Felton, Jared Grantham, Cecily Herrington, Alex Hollingsworth, Taylor Hudnall, Keshayla Johnson, Derrick Jones, Shaina Keene, Tyler Madden, Anterrian Martin, Haley Massey, Demetri McCleon, Samuel McCloud, Kara Miller, James Nash, Briana Nichols, Alyssa Oglesbee, Justin Rawson, Alexis Reece, Emily Skinner, Brandon Snowden, Kayla Taylor, Cody Thomas, Haley Todd, Danielle Walker, Jessica Walker, Bryan Williams and Trest Underwood.
Second Grade
Principal's List: Sandy Alexander, Jon Marie Baucum, Josh Bradley, Michael Buntyn, Jeremy Carson, Cassie Clearman, Blake Cochran, Michael Dover, John Corbin Evans, Hannah Farmer, Julien Gillis, Tyler Gilmore, Chelsey Griffin, Claire Griffin, Markee Guidry, Trevor Hillhouse, Maygan Kelly, Natalie Mangun, Haley McMullan, Karri Miller, Adam Richardson, Tiffany Smith, Nolan Thorne, Erin Thorton, Savannah Vance and Jennifer Watkins.
Honor Roll: Tyler Anderson, Blake Bailey, Brynn Chesney, Trey Cleveland, Robin Coker, Patience Ethridge, Reneisha Evans, Chelsey Ezell, Leighanna Gardner, Kimberly Gilbert, Kirk Griffin, Malori Jones, Jay Keen, Missy Manues, Anna Marrow, Brooke Morgan, Sarah Nguyen, William Peavey, Magen Pierce, Amanda Robinson, Adam Savell, Shelby Scarbrough, Colby Skelton, Jasmine Smith, Breanna Spangler, Claire Tadlock, Kelsey Tadlock, Tristian Valles, Ashton Vance, John G. West and Charmaine Wooden.
Third Grade
Principal's List: Cody Addy, Emily Brackeen, Catherine Brand, Colt Cleveland, Hailey Dunavant, Ashley Gressett, Emmalee King, Kirby Keith, Caleb Leach, Lindsey Miller, Katie Reeves and Michelle Sessions.
Honor Roll: Kameron Boulton, Alisa Carrizales, Paul Case, Haley Chaney, Kaleb Collins, Brandon Davis, Cayla Engle, Demetrius Evans, Mathew Ezell, Jamiah Gallaspy, Ellen Gibbs, Anna Henderson, Ieshia Hoye, Emily Lucy, Jason Mann, Wendy McCracken, Andrea McSwain, Christopher Morgan, Cassie Munn, Zack Pigg, Olivia Putnam, Caleb Raines, Tyler Reeves, Mary Lou Skinner, Coby Smiley, Tyler Stewart and Annalyse Thorne.
Fourth Grade
Principal's List: Summer Alexander, John Blount, Spencer Cash, Richie Ferguson, Justin Gates, Justin Griffin, Cole Harris, Hayley Huey, Hank Pugh, Deborah Tumey and Cali Underwood.
Honor Roll: Ashley Amis, Allyn Chesney, Ethan Chance, Devonna Gilmer, Jessy Harrison, Jenny Holifield, Toshiana Hoye, Adrain Johnson, Kayla Jones, Rachel Morgan, Brittney Reed, Heather Roberts, Lee Scarbrough, Aaron Scoggin, Jacob Scoggin, Danielle Shoemaker, Kacey Smiley, Kalvin Smith, Andrew Talbert, Ellis Thompson, Laken Vaughn, Tammy Vaughn, Joey Walker, Josh Walters, Chasity Ward and Billy Yelverton.
Fifth Grade
Principal's List: Racheal Addy, Colton Amis, Amanda Blackburn, Brittney Cochran, Beau Engle, Elise Gibbs, Lacy Gilmore, Dylan Nichols, Chelsea Pugh, Kellye Reeves and Drew Wilson.
Honor Roll: Jonathan Adkins, Caleb Alexander, Holly Alexander, Kim Amerson, Kimberly Amerson, Baleigh Brown, Ashley Bryant, Bess Carmichael, Sierra Croft, Tyler Davis, Amanda Dendis, Wayne Dowdwn, Whitley Fisher, Lane Fulton, Justin Griffin, Brandon Hughes, Savannah Kelly, Tyler Laird, Jess Luke, Emily Pace, Dylan Randolph, Tiffany Spence, Nikki Sheely, Brody Thomas, Jordan Vance and Brandy Walker.
Sixth Grade
Principal's List: Kalen Anderson, Jordan Clark, Joy Hayes, Brooke Reece, Austin Reeves, Mickey Skinner, Brandon Thomas, Brittany Tyson, Brandon Williams.
Honor Roll: Ashleigh Bowan, Sha Coleman, Calli Cumberland, Josh Dickerson, Nicole Dunavant, Jonathan Federick, Tony Hunt, Emilee Lanier, Megan Munn, Anthony Talbert and Candi Vance.
Mississippi Alliance for Arts Education announced Marsha Iverson, art teacher for Northwest Junior High School, as the recipient of the Distinguished Arts Educator Award in the discipline of visual arts.

News

Phil Campbell swears in new councilman

Franklin County

Fall brings Pumpkin Palooza, NW-SCC trunk-or-treat event

Franklin County

Hodges festival promises food, fun, fireworks

Franklin County

Distinguished Through the Decades: 2008, Paige Palmer Thorne

Franklin County

Commission passes budget, shows support for two state amendments

Galleries

PHOTOS: Russellville Homecoming Court

Franklin County

PHOTOS: Tharptown Homecoming Court

Franklin County

NW-SCC public relations wins seven statewide awards

Franklin County

Phil Campbell City Council fills vacant seat

Features

Taste of Franklin: Flavors of fall

News

Red Bay celebrates Founders Day with plenty of entertainment for all

Franklin County

FCS bus driver faces arrest, termination

Franklin County

County seeks responses to broadband survey

Franklin County

NW-SCC reports highest fall enrollment since 2010 

Features

View from Crescent Moon Acres: How one New Jersey woman found her dream life in Phil Campbell

Franklin County

Franklin County 4-H rabbit project participants bring home awards

News

ADEM approves $348M for water, sewer projects

Franklin County

Extension warns: Harvest time means taking extra safety precautions

News

City approves line-of-credit bid from VSB for equipment purchases

News

Russellville Electric Board elects officers

News

RHS Marching Hundred hosts Northwest Alabama Classic

News

RCS BOE approves budget for FY-2023

Franklin County

FCS BOE passes budget

News

Red Bay plans annual Founders Day festival Sept. 24

x